۲۰
مرداد

انواع موزاييک

۱- موزاییک‌های ویبره‌ای ۲- موزاییک‌های گرانيتی و معمولی

در  موزاییک‌های تک لايه ساب خوردن و فشار پرسی وجود ندارد و برای توليد آن به و برای توليد آن دستگاه‌ها و ابزار پیچیده‌ای مورد نياز نیست . تنها یک دزاتور (پيمانه کن )، یک هم زن و يک تسمه نقاله ۱۰تا۱۲ متری مجهز به ويبراتور کافی است.  روش توليد بدين صورت است که پس از مخلوط شدن، مواد توسط پيمانه کن به‌اندازه مورد نياز هر قالب ، به داخل قالب‌های لاستيکی ريخته می‌شوند و روی نوار نقاله گذاشته می‌شوند که اين نوار حالت لرزان دارد و با لرزش مواد سبب خارج شدن هوا از میان مواد موزاييکی می‌شود. پس از آن قالب‌ها را حدود ۵ ساعت به حال خود رها کرده تا خشک شوند ، سپس قالب‌ها را از یکدیگر جداسازی کرده و موزاییک‌ها را داخل آب می‌گذارند و بعد از آن بسته بندی می‌نمایند.

۳) موزاييک شسته: توليد اين نوع موزاييک نیز مشابه موزاییک‌های معمولی و گرانيتی می‌باشد، با اين فرق که زمانی که موزاييک جهت از دست دادن آب فیزیکی خود در گرمخانه می‌ماند، ۵ ساعت است و سپس در هنگام ساب نيز متفاوت با موزاييک عادی ساب می‌خورند. به این شکل که در دستگاه ساب به‌جای کله‌های ساب (سنگ سمباده) فرچه‌های سيمی در ۳ مرحله که از زبری به نرمی جای گرفته‌اند .

موزائیک شطرنجی
موزائیک شطرنجی

موزاییک‌ها پرداخت شده و در هنگام ساب نيز بر روی موزاییک‌ها آب پر فشار ریخته می‌شود.

۴) موزاییک‌های تک لایه‌ای: این نوع بيشتر در کشورهای آلمان و ايتاليا توليد شده و کاربرد دارد .اين موزاييک تک لايه بوده و به دلیل وزن کم در ساختمان‌های مرتفع از آن استفاده می‌شود. اين نوع موزاييک قسمت زيرين يا نارين ندارد و دانه‌های بسيار کوچکی در آن استفاده شده است، ولی به‌طور کلی برنامه توليد آن مشابه موزاييک گرانيتی است و همچنین در بخش پرس، در زير پرس کانال‌ها و مسیرهایی وجود دارد که بر روی آن قرار گرفته است به‌طوری که پرس شده و کاملاً خارج می‌شود.