۰۴
مرداد

موزاییک‌ها بر اساس شکل ظاهری و نمای سطح رويه

طبقه بندی موزاییک‌ها بر اساس شکل ظاهری و نمای سطح رويه :

  • ۱)موزاييک سنگ دار: موزاييکی که سطح رویه‌ی آن متشکل از سنگ‌های تزئينی است و به ۳ صورت شسته و  صاف و شياردار(طرح دار) ساخته می‌شوند و برحسب سایز و قطر دانه‌های سنگی به ۵ دسته گروه بندی می‌شوند
  • ۲) موزاييک سيمانی: موزاييکی است که در سطح رويه هیچ‌گونه سنگ دانه‌های تزئينی ندارد و تنها دارای شيار و طرح‌های ساده است.
  • ۳) موزاییک شسته : موزاییکی را گویند که سطح آن دارای دانه‌های شن برجسته آشکار ست
  • ۴) موزاييک شياردار: موزاييکی که سطح رويه آن فرورفتگی و برجستگی‌هایی به اشکال مختلف وجود داشته و به‌عنوان سنگ فرش پياده رو و محوطه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بهترین سنگسابی را از ما بخواهید.

۵) موزاییک پلاکی: به موزاییکی گویند که در سطح رويه آن مصالح ساختمانی سخت و صيقل پذير قرار می‌گیرد. اندازه اين سنگ‌ها بر مبنای ابعاد موزاییک متفاوت می‌باشد و به‌صورت صاف ساخته می‌شوند.

آزمایش‌ها: مقاومت در برابر يخ زدگی، تست مقدماتی ابعاد موزاییک، تعيين مقاومت خمشی سايشی، استاندارد ۷۵۵ ايران: با توجه به استاندارد ۷۵۵ ايران موزاییک بايد دارای اين ویژگی‌ها باشد: ميزان جذب آب یا Water absorption حداکثر ۸ درصد، مقاومت خمشی یا Compression resistance (به‌صورت ميانگين) حداقل ۴۵ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و حداکثر ۴۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع (به‌صورت منفرد)، تلورانس ابعاد یا Dimension tolerance حداکثر -+ ۲ و تقعر و تحدب یا Concavo-convex حداکثر -+۲ میلی‌متر و ميانگين سايش یا Mean abrasion حداکثر طول ۳۲ میلی‌متر می‌باشد. تولید موزاییک ۶ مرحله دارد که روی دستگاه پرس انجام می‌شود و داری ۶ توقفگاه است. (البته در صورتی که نقش این ۶ مرحله را در تولید موزاییک نقش اصلی بدانیم)

13149340312

لغت موزاییک به معنی نقش و نگار یا تصویری است که از قرار دادن بخشه‌ای کوچک رنگی سنگ، سرامیک، کاشی و شیشه و … در کنار یکدیگر تشکیل می‌گردد. حتی از تکه‌های کاغذ و یا هر چیز دیگری نیز می‌توان استفاده نمود. در گذشته شیشه‌های رنگی و سنگ‌ها بیشترین کاربرد را داشته‌اند و امروزه علاوه بر آن‌ها می‌توان از سرامیک، کاشی و مواد جدیدی که با نامه‌ای مختلف با همین هدف تولید می‌شوند استفاده نمود.

در گذشته‌های بسیار دور شیشه از ارزش بالای برخوردار بوده و جنبۀ تزئینی داشته است و امروزه بااینکه به‌صورت ارزان، متنوع در رنگ و انبوه تولید می‌شوند، لیکن جنبه‌ی هنری خود را از حفظ کرده‌اند که پنجره‌ای نوین از طراحی و معماری را می‌گشاید.

در معماری قدیم ایران تزئین پنجره‌ها به‌صورت چسباندن پاره‌های کوچک شیشه رنگی در انواع نقش و نگارهای زیبای هندسی و غیر هندسی بود. برخی از این پنجره‌ها را اورسی می‌نامیدند. در کاخ گلستان نمونه‌هایی از این پنجره‌ها را می‌توان مشاهده کرد. این هنر که از دوره باستان همواره بخشی از زندگی انسان‌ها بوده است، چشم‌اندازهای دل‌پذیرتری را برای زندگی آینده ایجاد خواهد کرد.