۲۲
مرداد

موزاییک چيست و چه كاربردی دارد؟

یکی از پر استفاده ترین مصالح ساختمانی موزاییک می‌باشد، ولی متأسفانه در کشور ما هیچ عملی بر روی آن انجام نگرفته است  و شما در هیچ کتابخانه‌ای نمی‌توانید اطلاعاتی در باره آن پیدا کنید.

متأسفانه تنها در سایت سیویلیکا آن هم به‌صورت خیلی مختصر و فقط در باره موزاییک‌های تک لایه‌ای مطالبی وجود دارد. این توضیحات و جمع آوری اطلاعات هم کار شخصی بوده که انجام داده‌ام .

اهمیت موضوع در اینجاست که موزاییک در قاره اروپا و بخصوص کشورهای آلمان و ایتالیا کاربرد فراوانی دارد و برای اولین بار تولید موزاییک‌های تک لایه‌ای نیز در آنجا آغاز شده و در ایران نیز تنها یک کارخانه در آن‌هم در یزد این نوع موزاییک را تولید می‌کند.

معرفی: موزاييک به کف پوشی می‌گویند که متراکم و فشرده است، در واقع نوعی بتن است که فشردگی خود را يا از روش لرزش و يا از روش فشار پرسی به دست می‌آورد ، موزاییک متشکل از سيمان ، ماسه ، پودر سنگ، سنگ دانه،  و آب می‌باشد که در ابعاد و طرح‌های مختلفی موجود است. به‌طور کلی موزاييک شامل دو لایه می‌شود:

۱) لايه زيرين يا نارين: اين لايه نسب به لايه رويه دارای ضخامت بيشتری می‌باشد و وظیفه تحمل فشار را نيز عهده دار است. و مانند لايه رويه از سيمان ،آب و ماسه تشکيل شده است.

۲) لايه رويه و يا رنگ موزاييک : اين لايه که نقش و نگار سطح موزاييک را تشکيل می‌دهد از ترکيبات دانه بندی شده و رنگی ، آب، پودر سنگ و سيمان تشکیل شده است.